Cesta k myšlence svobody v práci

Mým mottem je dělat věci, které mě baví a naplňují, které mě pohltí, u kterých je i velká pravděpodobnost úspěchu a dobrého pocitu z vykonané práce. Dělat je podle svého a dělat při nich své vlastní chyby. Toto mé přesvědčení má ale i stinnou stránku. K ostatním činnostem nejsem schopen nalézt motivaci. Jsem líný dělat věci, které mě nebaví a nezajímají. Výsledkem je mé vleklé vysokoškolské studium a neschopnost dokončit některé „neoblíbené“ předměty. Vždy raději zvolím napsání pár řádků nového programovacího kódu než otevření učebnice matematiky či optimalizačních me­tod.

A tak mi neustále přicházela na mysl otázka, zda jde z toho kruhu vyjít ven, zda lze uplatnit principy svobody v pracovním prostředí a kde člověk takto smýšlející narazí? Budu muset po zbytek pracovního života plnit úkoly, které bych si sám nevybral? Je možné v nich přesto najít motivaci? Hledal jsem odpovědi a nalezl nespočet zajímavých knih, dotýkajících se více či méně tohoto tématu.

Postupně se vám je v tomto blogu pokusím přiblížit a třeba přesvědčit k jejich přečtení. Jsou to knihy Štěstí doručeno, Svoboda v práci, Podivín, Čtyřhodinový pracovní týden, Talent nerozhoduje, Nepostradatelní, Nikdy nejez sám, Zen a hotovo, Restart a další.

Tyto knihy ukazují cestu a říkájí: „Ano, jde to“. Existují společnosti, které na principech svobody staví. Aplikují postupy, které absolutně odporují našemu klasickému přístupu k pracovním povinnostem, pracovní době a k mnohému dalšímu. Jsou to principy, u kterých říkáme, že nemohou fungovat.

Zkuste si představit společnost, kde si sami zaměstnanci určují, co kdy a jak budou dělat, kolik za to budou brát, kdo budou jejich spolupracovnící a dokonce kdo budou jejich nadřízení. Taková firma přece nemůže prosperovat! Opak je pravdou, tyto společnosti naopak patří k těm nejvíce prosperujícím a rostoucím. Jejich zaměstanci chodí do práce rádi a baví se jí.

Tyto společnosti mají jeden hlavní společný rys a tím je silná firemní kultura. A právě neobyčejnou firemní kulturu vybudoval v Zapposu, podniku s miliardovým obratem, Tony Hsieh, autor knihy Delivering happiness (Štěstí doručeno), kterou se v příštím příspěvku pokusím představit.

31.července 2011 | 4162 | komentáře | svodoba v práci

Líbil se vám, pobavil vás nebo se vám líbila třeba i jen jedna myšlenka z článku? Sdílejte prosím tenhle odkaz na facebooku, na twitteru a dejte mu Goolge +1.

přidat komentář